Ubytování Hlavatce

Kam na výlet

V okolí doporučujeme

Okolí penzionu nabízí ideální podmínky pro sportovní vyžití, turistiku, cykloturistiku či kulturu.

Špejchar Želečmuzeum a obrazárna (Želeč 3 km)

Golfové hřiště – (Sudoměřice u Bechyně  6 km)

Farma u lesa –  rodinná EKO farma , agroturistika, jízdy na koních (Sudoměřice u Bechyně 6 km)

Muzeum loutek v kovárně(Záluží u Vlatiboře 8 km)

Borkovická Blatapřírodní rezervace , naučná stezka (Borkovice 12 km)

Rozhledna Svákov(Soběslav 13 km)

Bechynělázeňské město (14 km)

Stádlecký řetězový most(Stádlec 15 km)

ZOO Větrovy – (Větrovy 14 km)

Město TáborHusitské muzeum, Strašidelné podzemí, Botanická zahrada, Poutní kostel v Klokotech, Věž Kotnov a další (15 km)

Muzeum LEGA(Tábor 15 km)

Muzeum čokolády a marcipánu – (Tábor 15 km)

Středověká krčma Housův mlýn – zážitkový skanzen Husitství (Tábor 15 km)

Muzeum historických vozidel Janovský(Chotoviny 26 km)

Chýnovské jeskyně – (Chýnov 26 km)

Zámek Červená Lhota – (26 km)

Zámek Hluboká nad Vltavou – (39 km)

V letních měsících se krom okolních rybníků  nabízí tyto možnosti koupání:

Letní koupaliště Soběslav – (13 km)

Bazén Planá nad Lužnicí – (9 km)

Bazén Turovec – (12 km)

Koupaliště Sezimovo Ústí – (13 km)

Venkovní aquapark Tábor – (15 km)

Přírodní koupaliště Jordán – (15 km)

Pískovna Vlkov u  Veselí nad Lužnicí – (19 km)

Plavecký bazén a venkovní aquapark Jindřichův Hradec – (37 km)

Koupaliště Hluboká nad Vltvou – (37 km)

V zimních měsících doporučujeme navštívit ne tak vzálený SKI AREÁL MONÍNEC (45 km)

Památkově chráněné obce v okolí:

Vesnická památková zóna

Debrník

Vesnická památková rezervace

Klečaty

Vesnická památková rezervace

Komárov

Vesnická památková rezervace

Mažice

Vesnická památková zóna

Nedvědice

Vesnická památková zóna

Svinky

Vesnická památková rezervace

Vlastiboř

Vesnická památková rezervace

Zálší

Vesnická památková rezervace

Záluží

Borkovická blata

Západně od spojnice Soběslavi a Veselí nad Lužnicí se nachází v nadmořské výšce 410 – 430 m nejsevernější rašeliniště Třeboňské pánve. Borkovické rašeliniště začalo vznikat před více než 10 000 lety. Nacházejí se zde dvě přírodní rezervace PR Borkovická blata a PR Kozohlůdky. Poznání první z nich umožňuje naučná stezka Borkovická blata. Trasa, vedoucí zčásti po povalových chodnících, je dlouhá 6 km a díky informačních tabulí umožňuje seznámení s místní flórou, faunou, ale i se zdejší těžbou a využití rašeliny.

Krásu místní architektury, blatského baroka, můžete obdivovat v okolních blatských vsí a velká sbírka lidových krojů je k vidění v národopisné expozici Husitského muzea Tábor v Soběslavi.

Blatské obce: Debrník, Klečaty, Komárov, Mažice, Svinky, Vlastiboř, Zálší

Bechyně

Bechyně je známé lázeňské město a goticko-renesančním zámkem proslaveným svým dřívějším vlastníkem Petrem Vokem z Rožmberku. V bývalé zámecké sýpce je umístěno muzeum Vladimíra Preclíka, v bývalém zámeckém pivovaru jsou umístěny výstavní expozice keramiky Alšovy jihočeské galerie, tvořené převážně exponáty z mezinárodních keramických sympozií. Hasičské muzeum s unikátní sbírkou staré hasičské techniky bylo v roce 2001 přestěhováno z židovské synagogy do budovy muzea na náměstí T.G. Masaryka. První elektrifikovaná železnice v bývalém Rakousku-Uhersku vedla právě do Bechyně.K návštěvě jsou vhodná i další zajímavá místa v okolí Bechyně. Často navštěvovaným místem je údolí Lužnice pod Bechyní, kde skalní masiv obklopující řeku vytváří mimořádně romantická místa. Romantická příroda s malebnými zákoutími láká i k posezení.

Černická obora

Černická obora se rozkládá okolo dnes již zaniklé obce Černice při silnici z Bechyně do Soběslavi asi 7 km východně od Bechyně poblíž Sudoměřic. Rozlehlou Černickou oboru založil v roce 1586 Petr Vok z Rožmberka. Sloužila zejména k chovu černé zvěře, daňků a jelenů. V roce 1880 byla v části obory zřízena jedna z nejstarších přírodních rezervací v Čechách. Je zde chráněn zbytek přestárlého smíšeného porostu borovice, smrku, dubu a habru. Pozůstatkem bývalé vsi je pozdně barokní lovecký zámeček, který tu byl vystavěn na místě původního zámečku renesančního v šedesátých letech 18. století.

Řetězový most ve Stádleci

Unikátní, poslední řetězový most v Evropě, postavený v empírovém slohu u obce Podolsko na silnici mezi Pískem a Táborem v letech 1847-1848 stavitelem Vojtěchem Lannou z Českých Budějovic podle plánů ing. Schnircha a ing. Gassnera. Na svém původním místě stával 113 let až do roku 1960, kdy bylo rozhodnuto o napuštění Orlické přehrady. Pro jeho záchranu se rohodlo, že bude přemístěn a jako nejvhodnější lokalita z třinácti navržených bylo vybráno místo mezi Stádlecem a Dobřejicemi.

Zříceninu hradu Dobronice

Hrad se vypíná nad řekou Lužnicí asi 6 kilometrů severně od Bechyně.   Jeho jádro založili asi po začátku 14. století vladykové z Dobronic, pocházející z jedné z větví mocného rodu Vítkovců. Roku 1773 byl hrad ještě dobrém stavu, ale po zrušení jezuitského řádu začal pustnout. V letech 1825 – 1948 vlastnili Dobronice členové hraběcího rodu Paarů, kteří však zřícenině věnovali jen malou pozornost. Dnes jsou Dobronice oblíbenou zastávkou vodáků plujících z Tábora do Bechyně. Lze však dojet pod hrad také na kole nebo autem.

Soběslav

Soběslav je město, kde v současné době žije necelých 7300 obyvatel. Leží na soutoku  Lužnice a Černovického potoka v malebné jihočeské krajině 20 km jižně od Tábora. Na počátku svého vzniku byla Soběslav osadou na křižovatce dvou zemských cest – cesty Vitorazské vedoucí z Rakouska a Solné (Zlaté) stezky. Soběslav je turisticky atraktivní množstvím kulturních památek, krásnou přírodou a je také přirozeným centrem pro své okolí.

Ubytování a ceník

Fotogalerie

Poptat pobyt